Close

TBS – czy warto, co to jest, gdzie się zgłosić itd.

Z pewnością wiele osób, które chcą wynająć mieszkanie, rozważało mieszkanie w TBS. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest ono tańsze niż na kredyt. Ale czy TBS się opłaca? Na jakich zasadach właściwie działa?

TBS – co to jest?

Pewnie wielu z Was zastanawia się, czym są mieszkania TBS. Skrót ten pochodzi od Towarzystw Budownictwa Społecznego. System ten udostępnia mieszkania dla osób, których nie stać na ich zakup. Daje też możliwość wzięcia kredytu na preferencyjnych warunkach. Towarzystwa budują mieszkania i domy, by następnie przeznaczyć je na wynajem. Mogą z nich skorzystać przede wszystkim uboższe osoby.

TBS – na jakich warunkach?

Aby móc się ubiegać o mieszkanie TBS, trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkim osoby chcące otrzymać taki lokal nie mogą posiadać praw własnościowych do innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście. Kolejnym wymaganiem jest konkretny dochód gospodarstwa domowego, który w momencie zawarcia umowy najmu nie może przekraczać 1/3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przy czym wartość ta zależna jest od danego województwa.

Aby wynająć mieszkanie TBS, musimy również wpłacić wkład partycypacyjny oraz kaucję. Koszt takiego wkładu to 30% wartości mieszkania. Z kolei kaucja to zwykle od 3 do 12 miesięcznych czynszów.

Czy TBS się opłaca?

            Zdania na ten temat są podzielone. W przypadku wynajmu mieszkania w TBS musimy zapłacić 30% wartości nieruchomości, a kupując mieszkanie na kredyt hipoteczny będzie to jedynie 15 proc. wartości. Trzeba jednak pamiętać, że koszty początkowe to nie wszystko. Często zakup mieszkania wiąże się również z remontem, podczas gdy TBS oddaje już wyremontowane mieszkania. Również czynsz w TBS jest zwykle niższy. Wydawałoby się więc, że TBS jest bardziej opłacalne, jednak musimy liczyć się z tym, że będziemy jedynie najemcami, a nie właścicielami mieszkania. Chcąc wykupić mieszkanie, musimy uzyskać zgodę zarządu TBS, co niestety zdarza się bardzo rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *