Close

Remont łazienki

Remont łazienki nigdy nie jest prosty, nie tylko ze względu na koszty, które się z tym wiążą, ale na szeroki wybór materiałów budowlanych i uciążliwość modernizacji dla rodziny. Jeśli jednak nie możesz już dłużej znieść popękanej glazury, kruszących się fug czy pękniętej kabiny prysznicowej, nadszedł czas na remont tego pomieszczenia. Zobacz, jak zrobić to najtańszym kosztem i na jakie aspekty zwrócić uwagę.

Przed przystąpieniem do remontu warto określić wielkość budżetu – pozwoli to dokładnie planować wydatki i warunkuje zakres przeprowadzonych prac. Aby optymalnie wykorzystać przestrzeń i sprawić, że łazienka (szczególnie niewielkich rozmiarów), stanie się funkcjonalna, możemy zwrócić się do projektanta z prośbą o wykonanie projektu (niekiedy usługę tę oferują firmy zajmujące się kompleksowymi remontami). Nie zawsze jest to usługa płatna – jeśli dana firma będzie realizowała remont, projekt zapewne będzie wliczony w cenę.

Musimy liczyć się z tym, iż remont łazienki nie tylko będzie oznaczał pomalowanie sufitu czy wymianę kabiny prysznicowej, ale być może obejmie przeróbkę instalacji wodno-kanalizacyjnej, przeniesienie grzejników, a nawet wymianę pionów. To, czego oczekujemy od nowej łazienki i co przeszkadzało nam w starej, warto określić jeszcze przed rozpoczęciem prac tak, by nie powielać popełnionych błędów aranżacyjnych. Pamiętajmy, że nowa łazienka ma być nie tylko bardziej elegancka niż obecna, ale też bardziej funkcjonalna.

Pozbywamy się starej glazury i terakoty

Remont zaczynamy od skucia z podłogi i ścian starych płytek. Można wykorzystać do tego celu młotek i stalowy przebijak lub młotowiertarkę pneumatyczną z funkcją kucia. Gruz pozostały po rozbiórce należy zapakować w worki (najlepiej ze sztucznej tkaniny lub z grubej folii) i wywieźć na wysypisko. W każdej gminie wskazane są miejsca takie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Przywiezienie i samodzielne zrzucenie gruzu nie kosztuje nic; ponosimy jedynie koszty transportu. Jeśli odpadów będzie więcej niż metr sześcienny, konieczne jest podstawienie specjalnego pojemnika na gruz. Kontenery należy zamawiać z wyprzedzeniem (ok. tygodnia wcześniej), a – w zależności od firmy – kontener taki czeka na wypełnienie i jest zabierany lub jest ustawiany na określony czas (np. na tydzień). Ceny takiej usługi są różne, warto więc przejrzeć oferty kilku firm, żeby nie zapłacić wygórowanej kwoty.

Pozbycie się płytek oznacza zwykle konieczność uporania się z krzywymi ścianami i podłogą. Zanim przystąpimy do dalszego etapu remontu, niezbędne jest doprowadzenie ścian do takie stanu, by pomiędzy nimi a podłogą/sufitem, pojawiły się kąty proste, a same ściany były na tyle równe, by możliwe było położenie na nich płytek. Możemy w tym celu wykorzystać tynk cementowy lub tynk suchy. Na podłogę kładziona jest specjalna masa samopoziomującą, bądź też masa renowacyjna (ta ostatnia nie wymaga skuwania starej podłogi). Miejsca szczególnie narażone na kontakt z wodą (np. przestrzenie wokół wanny czy brodzika) warto pomalować masą z żywic syntetycznych.

O tym, jaki rodzaj zaprawy klejowej i spoinującej powinien być zastosowany, a także jakie czynności należy wykonać kładąc płytki, decyduje ich rozmiar. Płytki duże (bok powyżej 50 cm) są najtrudniejsze do ułożenia, bowiem konieczne jest zadbanie, by klej szczelnie wypełnił całą przestrzeń pod nimi. Aby zagwarantować maksymalną przyczepność, klej powinien być naniesiony zarówno na podłoże, jak i na spodnią stronę płytki. Z kolei mniejsze płytki (np. mozaiki) można przyklejać dowolnym klejem dopasowanym do danego typu okładziny (np. ceramiczna, szklana). Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę to fakt, czy klej nadaje się do danego rodzaju podłoża.

Na rynku mamy szeroki wybór płytek, o różnych progach cenowych, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny zaczynają się już od 20 zł/m2 do 100 zł/m2 (i więcej). Średnia cena kleju to 40 – 70 zł / 25kg, fuga do spoinowania to ok. 30 zł/szt.

Wanna czy prysznic

Remont do dobra okazja do weryfikacji funkcjonalności posiadanej wanny bądź prysznica. W małej łazience zdecydowanie lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, zwykle montowana w rogu pomieszczenia. Możemy też (szczególnie w nowoczesnych wnętrzach) ograniczyć się do kratki odpływowej w podłodze. Prysznic z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić cenne centymetry powierzchni, ale i wodę oraz czas. Wanna z kolei stanowi namiastkę luksusu i obietnicę relaksu, są zatem osoby, które nie chcą się jej pozbywać nawet wówczas, kiedy zajmuje większość powierzchni łazienki. W przypadku, kiedy pozostaniemy przy wannie, warto zdecydować się na baterie wannowo-natryskowe.

Koszt zakupu wanny waha się od 200 nawet do 50 000 zł, brodzik to wydatek rzędu 100 do 10 000 zł, natomiast za kabinę prysznicową zapłacimy od 250 nawet do 60 000 zł.

Sedes stojący albo wiszący

Podwieszane urządzenia sanitarne są coraz bardziej modne, ale i praktyczne, bowiem pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca i dają wrażenie przestrzeni. Są one mocowane na specjalnych stelażach, zaś zabudowa pozwala na ukrycie wszelkich rur. Takie urządzenia łatwo utrzymać w czystości, podobnie jak powierzchnie pod nimi. Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości, jednak decydując się na sedes wiszący, musimy do długości miski dodać szerokość stelaża oraz płyty kartonowo-gipsowej, czyli łącznie ok. 25 cm. Nieco tańszą i bardziej tradycyjną wersją jest kompakt z odpływem poziomym, choć pragnąc zaoszczędzić nieco powierzchni, można zdecydować się również na ten z odpływem pionowym, dzięki czemu można umieścić go bliżej ściany. Na rynku znajdziemy ponadto kompakty narożne, krótsze od standardowych nawet o 20 cm.

Ceny kompaktów zaczynają się już od 200 zł, warto jednak – w przypadku posiadania miejsca, zastanowić się jeszcze nad montażem bidetu (od 120 zł), który wyglądem przypomina toaletę, ale służy do przemycia miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety. Możemy również sięgnąć po nowoczesne rozwiązania i zakupić urządzenia WC z funkcją higieny intymnej, ale oznacza to już wydatek kilku tysięcy złotych.

To jeszcze nie wszystko

Planując remont, poza kwestiami związanymi z wanną bądź prysznicem czy kompaktem, warto przemyśleć dokładnie kwestię oświetlenia Oświetlenie sztuczne jest w łazience zwykle jedynym źródłem światła, dlatego też najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest punktowe oświetlenie halogenowe, reflektorowe w obniżonym suficie bądź też zamontowanie jednego źródła światła na suficie oraz drugiego nad lub po bokach lustra.

Warto również zadbać o eleganckie dodatki, które nie tylko dodawać będą łazience szyku, ale uczynią ją bardziej funkcjonalną. Pudełka, koszyki i organizery pomogą utrzymać porządek w kosmetykach, ręczniki dopasowane kolorystycznie do wnętrza stworzą spójną całość, zaś odpowiednie rośliny (np. storczyki, skrzydłokwiat, zamiokulkas) – ocieplą pomieszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *