Dofinansowania do zakupu mieszkania – co zamiast MDM?
Na początku 2018 roku zakończył się rządowy program „Mieszkanie dla Młodych”. W tym roku osoby chcące zakupić mieszkanie musiały poradzić sobie bez rządowych dopłat. A jak będzie w przyszłym roku? Czy państwo przewiduje jakieś dofinansowania do zakupu mieszkania?
Mieszkanie na Start
Program „Mieszkanie dla Młodych” dobiegł końca. Okazuje się jednak, że również na 2019 rok rząd przygotowuje wsparcie dla mniej zamożnych rodzin. Niestety ci, którzy liczą na dofinansowanie do zakupu mieszkania, mogą być zawiedzeni. Nowy projekt „Mieszkanie na Start” przewiduje jedynie dopłaty do czynszu. Jest więc skierowany do osób, których nie stać na zakup mieszkania lub wzięcie kredytu hipotecznego, a jednocześnie które są „zbyt zamożne”, by liczyć na mieszkanie komunalne.
Mieszkanie na Start – warunki dofinansowania
„Mieszkanie na Start” dofinansowuje najem, a nie zakup mieszkania. Jednak, by skorzystać z programu, trzeba spełniać pewne warunki. Przede wszystkim średni dochód gospodarstwa domowego nie powinien przekraczać 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Warto jednak dodać, że każda dodatkowa osoba w gospodarstwie podnosi tę wartość o 30%. Musimy również pamiętać, że jeśli będziemy ubiegać się o dofinansowanie czynszu w pierwszym półroczu 2019 r., pod uwagę będą brane dochody z roku 2017, a nie 2018 roku. Warunkiem otrzymania wsparcia jest także brak praw własnościowych do innego lokalu. Jeśli więc mamy już jedno mieszkanie, nie otrzymamy dopłat do czynszu w kolejnym lokalu.
O otrzymaniu dofinansowania nie będzie jednak decydował rząd, a poszczególne gminy. To one ustalą dodatkowe kryteria, które będą uwzględniać sytuację społeczną i mieszkaniową danego obszaru. To, że spełniamy warunki ustawy, wcale nie będzie oznaczać, że otrzymamy dopłatę do czynszu.
Mieszkanie na Start – wysokość dofinansowania do najmu
Wysokość dofinansowania do najmu będzie zależała przede wszystkim od liczby osób zamieszkujących dany lokal oraz od lokalizacji mieszkania. Ma być to 1/12 iloczynu „średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych”, który będzie aktualny w dniu składnia wniosku; powierzchni normatywnej nieruchomości oraz współczynnika dopłaty (1,8%). Brzmi to dość skomplikowanie. Przykładowo rodzice + dzieci, którzy płacą za wynajem 1500 zł, mogą liczyć na ok. 500 zł dopłaty. Jak będzie w praktyce, zobaczymy.